Piškotki so majhne datoteke z informacijami, ki se začasno shranijo na vaš računalnik ob obisku spletne strani. Ko spletno stran ponovno obiščete si brskalnik z njihovo pomočjo »zapomni« vaše nastavitve in vam tako ni potrebno ponovno vpisovati vašega uporabniškega imena in gesla (npr. stalna prijava na Facebook ali na določen forum).
Piškotki so sestavni del sodobnih spletnih strani in sami po sebi niso škodljivi, ne vsebujejo virusov ali kakšne drugačne zlonamerne kode. Glavni namen piškotkov je, da spletni strežniki prepoznajo vaš računalnik in spletni brskalnik, prilagodijo spletno stran ter poskrbijo za enostavnost in hitrost.
Piškotki omogočijo, da se vam pravilno pokažejo informacije, ki jih iščete in vas zanimajo. Z zbiranjem in pomnjenjem informacij o vaših nastavitvah spletnega mesta s pomočjo piškotkov lahko upravljavci spletnih strani zagotovimo boljšo spletno stran. Piškotki upravljavcu spletne strani ne dajejo dostopa do računalnika in podatki, ki se zberejo na tak način preko piškotkov, ne vključujejo osebnih podatkov.
Za potrebe naše spletne strani uporabljamo SEJNE PIŠKOTKE. Ti so nujni za delovanje sistema za urejanje in prikaz vsebin ter poskrbijo za pravilen sprejem elektronskih sporočil in vsebin na spletni strani. Piškotki se izbrišejo, ko uporabnik odide s spletne strani.
Edini piškotek, ki poteče po 360 urah (15 dneh), je piškotek za pop up obrazec za prijavo na Brezplačni e-mesečnik Koraki do uspeha. Piškotek je nastavljen zato tako, da se vam v času brskanja po spletni strani to pop up okno ne pojavi več.
Vrste piškotkov
Urad informacijskega pooblaščenca deli piškotke predvsem glede na invazivnost:
- Začasni ali sejni piškotki
- Trajni ali shranjeni piškotki
- Lastni piškotki
- Drugi piškotki
Vsaka vrsta piškotkov se v zakonodaji in smernicah pooblaščenca obravnava drugače, kar lastnikom spletnih strani in spletnim razvijalcem otežuje doseganje skladnosti z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1) in predvsem nalaga, da se morajo o problematiki zasebnosti piškotkov podrobno podučiti, ter o uporabi le-teh osveščati tudi svoje spletne obiskovalce. V primeru invazivnejših piškotkov pa morajo od obiskovalcev pridobiti soglasje za njihovo uporabo.
Kako upravljati s piškotki?
Večina spletnih brskalnikov omogoča, da nastavite vaše piškotke. Piškotke lahko zavrnete ali jih sprejmete s funkcijo, ki je že vgrajena v spletne brskalnike. Navodila so v zavihku »Pomoč« v vašem brskalniku. Če piškotke zavrnete, lahko še naprej uporabljate našo spletno stran, vendar morda določene strani in podstrani ne bodo pravilno delovale.
V kolikor želite izvedeti, kako lahko zbrišete piškotke v vašem brskalniku, uporabite funkcijo »Pomoč« v brskalniku ali pa obiščite www.aboutcookies.org, ki enostavno in preprosto pojasni, kako upravljati ali izbrisati piškotke v večini brskalnikov.